piątek, 11 kwietnia 2014

Wizyta na endokrynologii

Dokładnie w Prima Aprilis stawiliśmy się w Izbie Przyjęć Szpitala na Unii Lubelskiej w Szczecinie. Cóż terminów się nie wybiera, zwłaszcza jak się tak długo czeka (ok. pół roku), a i tak termin w miarę krótki, zwłaszcza do tego, co się słyszy. Czekały nas badania pod kątem niskorosłości Kubusia wynikającej z nefropatii zaporowej. Trochę byliśmy zestresowani pobytem w szpitalu; bardziej tym, że w nowym miejscu niż samym szpitalem. Na Wojciecha to już wiedzieliśmy co i jak, a tutaj nie znaliśmy zasad. W sumie był to ciekawy test przed CZD. 

Po wejściu na oddział pierwszą rzeczą jaka nas najbardziej zaskoczyła to, że na korytarzu, w którego wyłomie była świetlica, było bardzo głośno. Dzieci bawiły się na całego. Na chirurgii nawet na zamkniętej świetlicy nikt się praktycznie nie bawił. A tutaj w sumie oddział (w wyniku remontu szpitala połączony z kardiologią, chorobami metabolicznymi i jeszcze czymś) był dla dzieci. Dopiero jak już za mocno się rozbrykały, to pielęgniarki zwracały im uwagę, aby były ciszej. W sumie to fajne, bo dzieci nie czują się do końca jak w szpitalu, zwłaszcza te co mogą brykać.

W badaniach wyszło:

1/ Kreatynina - 0,84 mg/dl (wcześniej 0,74 mg/dl), czyli podwyższona; to musimy skonsultować z naszą nefrolog.


2/ Tarczyca w normie: TSH na poziomie 1,840 μIU/ml

3/  Wyrzut nocny GH:
      150' hormon wzrostu 1,2 ng/ml
      120' hormon wzrostu 3,5 ng/ml
      90' hormon wzrostu 0,36 ng/ml
      60' hormon wzrostu 0,27 ng/ml
      30' hormon wzrostu 1,2 ng/ml
      0' hormon wzrostu 5,3 ng/ml

    "Klasyczną postać SNP [ Somatotropinowa Niedoczynność Przysadki] u dzieci rozpoznaje się na podstawie obniżonego wydzielania GH, tj. wartości szczytowej wyrzutu GH poniżej 10 ng/ml"

4/  Test z L-Dopa:
     150' hormon wzrostu 0,46 ng/ml
     120' hormon wzrostu 078 ng/ml
     90' hormon wzrostu 1,3 ng/ml
     60' hormon wzrostu 0,82 ng/ml
     30' hormon wzostu 2,0 ng/ml
     0' hormon wzostu 6,9 ng/ml

     Ten test był bardzo nieprzyjemny dla Kubusia, chociaż polega na doustnym podaniu preparatu, a potem pobieraniu w odpowiednim czasie krwi, ale niestety ma okropne skutki uboczne. U Kubusia zdecydowanie wystąpiły: osłabienie, mdłości, wymioty, zawroty itp. Łatwiej nam przez to było przejść, bo zostaliśmy poinformowani o takich możliwych skutkach ubocznych, więc człowiek tylko czekał aż przejdą. Przeszły dopiero tuż przed obiadem, na który Kuba się po prostu rzucił. 

    Oba testy na wyrzut hormonu wzrostu poniżej normy. Kuba ma w tej chwili 9 i 3/4,  a mierzy 126,6 cm wzrostu. Jest poniżej 3 centyla.

5/ Wiek kostny opóźniony o 10 miesięcy. To badanie, to zdjęcie RTG nadgarstka, więc zupełnie nie bolesne dla pacjenta.

Na razie tyle. Mamy być nadal pod nadzorem endokrynologa. Kolejna kontrola na jesień-zimę w poradni. Zobaczymy ile urośnie sam przez wiosnę i lato, kiedy mimo wszystko dzieci rosną najszybciej.